TEKNİK BİLGİLER

Enerji Kablosu Bağlantısı

1Kuyu boyunca ve elektrik panosuna kadar kullanılacak enerji kablosunun, motordan çıkan enerji kablosu ile birleştirilmesi işleminin çok dikkatli ve mutlaka bu konuda ehliyetli kişilerce yapılması gerekir. Eğer bağlantı sonrası izolasyon sağlam yapılmazsa bağlantı bölgesi suya girdiğinde kısa devre yapabilir.
Her bir kablo, ek yerleri üst üste gelmeyecek şekilde soyulmalı ve birbirine bağlanacak iki kablo ucu bir bakır boru parçasının içine sokularak uçları pense ile sıkıştırılmalıdır. Üzeri lastik ile içinde hava kalmayacak şekilde iki kat sıkıca sarılmalı ve daha sonra pvc bant ile sarılmalıdır.
Birleştirme işlemi yapıldıktan sonra toplam kablo kalınlığı orijinal kablo kalınlığını geçmemelidir. Eğer bağlantı bölgesi yeterli incelikte yapılamazsa pompa kuyuya indirilirken sıkışma yapabilir.

Motora Su Doldurma

2Su ile soğutmalı tip dalgıç motorlarda sevkiyat ve stokta bekleme süresi zarfında donma olmaması için antifiriz kullanılmaktadır. YILDIZSU dalgıç motorlar sevkiyat öncesi standart olarak -10°( donma sıcaklığına karşı su+ antifiriz karışımı ile doldurulurlar.

3

Motor kuyuya indirilmeden önce motor içine konan suyun kontrol edilmesi gerekmektedir. Motor yatay pozisyona alınıp ı ve 2 nolu tapalar çıkartıldıktan sonra motor suyu eksilmiş ise saf su ile tamamlanmalıdır. Motor içinde kalan hava kabarcıklarının dışarı çıkması için doldurma tapaları açık şekilde 30 dakika bekledikten sonra motora taşıncaya kadar tekrar saf su ilave edilmeli ve sızdırmazlık sağlayacak şekilde tapa kapatılmalıdır.

Soğutma Gömleği Kullanımı

4Dalgıç motorların soğuması çevresinde akış halinde olan su ile sağlanır. Dolayısıyla dalgıç pompa montajında motor çevresinde su akışı motor için hayati önem taşır. Bu akış hızı motor çapına ve gücüne göre değişiklik gösterir.
Dalgıç motorunun uzun bir süre hizmet edebilmesi için en önemli etken motorun iyi soğutulmasıdır. Motorun soğutulabilmesi için motorun çevresinde gerekli su hızı aşağıdaki tabloda verilmiştir. Eğer motor keson kuyu veya bir havuza monte edilecekse veya kuyu çapı motor çapından çok büyük ise, motor çevresinde aşağıdaki akışkan hızlarını sağlayabilmek için akışkan yönlendirici soğutma ceketi kullanılması gereklidir.

5

Firmamız teknolojik gelişmeler nedeniyle değişiklik hakkını saklı ıutar.

6Bu resimde;
Dalgıç pompasının
dikey bir biçimde
su deposunun
içine kurulmuş
şeklidir.

7Bu resimde;
Dalgıç pompalarının yatay bir biçimde çalışabileceğini
gösterir. Su deposunun içine kurulmuş şeklidir.
DİKKAT!
Motorun yanında çizilmiş siyah çizgi akışkanlık sağlamak
için kullanılan soğutma gömleğini temsil eder.

8Bu Resimde ; Bir Büyük
Kuyuda iki tane dalgıç
pompasının çalışabileceğini
gösteriyor.
Çok fazla suya ihtiyaç
duyulması halinde , bu
yöntem kullanılabilir.

9

Bu Resimde ; Dalgıç pompasının Havuzda çalışma şeklini
gösterir.
Yatay , bir biçimde havuza kurulan dalgıç pompası , doğru
pompa ve doğru montaj ile çalıştırılabilir.

TOP